گاهی در میهمانی ها یا رستوران ها یک برنجی را میخورید که احساس می کنید خیلی خوب دم شده است برنج دم کردن هم اصول خاصی دارد که باید رعایت کنید همیشه از نکات مهم آشپزی درس بگیرید در این مطلب از پرشین و نحوه استفاده دم کنی برای برنج و طرز دم کردن برنج را برای شما عزیزان آماده کرده ایم

دم کنی برای برنج

هنگامی که برنج در حال دم کشیدن است بخار می کند. این بخارات به در قابلکه رسیده و دوباره به صورت قطره های آب به داخل برنج برمی گردد و برنج را کمی شفته می کند. وقتی که ما دم کنی استفاده می کنیم باعث می شویم که تمام آن قطره های آب جذب دم کنی شود و دوباره به داخل برنج برنگردد.

دم کنی برای برنجدم کنی برای برنج

بیشتر بدانید نحوه دم کردن پلو

قابلمه را آب کرده و روی حرارت قراردهید. آب که بجوش آمد برنج را بریزید. صبر کنید تا زمانی که برنج قد بکشد . سپس برنج را بین دو انگشت شصت و سبابه له کنید . مغز دانه برنج باید کمی سفت باشد. برنج را در آبکش ریخته و اگر احساس کردید که کمی شور است می توانید کمی روی برنج آب بریزید. مقداری از آب برنج را برای آب روغن دادن به برنج نگه دارید. قابلمه را بشویید و روی حرارت قراردهید. کمی روغن درون آن بریزید.

اگر می خواهید ته دیگ خوشرنگ و تردی داشته باشید می بایست روغن ، کف قابلمه را کاملا بپوشاند. سپس تکه های نان را کف قابلمه قراردهید. قابلمه را کمی به اطراف تکان دهید تا روغن روی نان قرار بگیرد و نان روغنی شود سپس برنج آبکش شده را روی تکه های نان بریزید . برنج را به صورت کوهی درآورید و با دسته کفگیر سوراخ هایی را در برنج ایجاد کنید. به آب برنج کمی روغن مایع یا جامد اضافه کنید. و روی برنج بریزید . بهتر آن است که این آب روغن را دور برنج بریزید در قابلمه را بگذارید .

حدود 40 تا 60 دقیقه طول می کشد تا برنج دم بکشد. البته بستگی به نوع برنج هم دارد اگر برنج را خیلی زود آبکش کرده باشید به زمان دم کنی برای برنج بیشتری نیاز دارد.

نکته های کاربردی برای دم کردن برنج

آب روغن را در 2 مرحله اضافه کنید . تا برنج له نشود. یکبار اول کار بار دوم زمانی که بخار درون قابلمه زیاد است.

نکته برای آب روغن اگر از روغن جامد استفاده می کنید بهتر است تا زمانی که آب برنج داغ است روغن را بریزید تا روغن ذوب شود . در غیر اینصورت آب را دوباره گرم کنید سپس روغن را اضافه کنید.

دم کنی برای برنجحدود 40 تا 60 دقیقه طول می کشد تا برنج دم بکشد.

نکته میزان حرارت در ابتدای کار زمانی که هنوز بخار درون قابلمه نپیچیده است را زیاد کنید پس از آن حرارت را تا آنجا که می توانید کم کنید . تا برنج ته نگیرد.

نکته برنج را بدون روغن هم می توان دم انداخت. لازم است برنج را کمی زنده تر بردارید و بجای روغن تنها آب به برنج اضافه کنید .البته این نوع برنج کمی خشک خواهد بود . تقریبا مثل چلویی است که با کباب خورده می شود کمی خشک است که با قراردادن مقداری کره یا روغن حیوانی یا جامد کنار برنج طعم خوبی پیدا خواهد کرد. نکته اگر می خواهید برنج به اصطلاح خیلی دان آماده شود کافی است میزان روغن را بیشتر کنید

ساتین/کوک ری